Tarih boyunca bakıldığında insanlığın bilimle ilgilenmeye başladığı noktada karşımıza doğa çıkmaktadır. Doğa Bilimlerinin bir parçası olan Gökbilim yani Astronomi, hemen her yaştaki insan için ilgi çekici ve ulaşılması en kolay bilim dallarından biridir. Çünkü onun büyüsüne Toplumların gelişmesi bilime gösterdiği ilgi ve önemle ilişkilidir. Astronomi de insanlığın hemen her dönem merak edip anlamaya çalıştığı bilimsel bir alan olarak, evreni tanımayı ve onu anlamayı amaçlamaktadır.

Bursa Gökyüzü Gözlem Şenliği,  gerek Bursa ilinde yaşayan gerekse şehir dışından gelecek olan her yaş grubundan insana, Astronomi Bilimi ve bu alanında yapılan çalışmalar hakkında temel manada bilgi vermeyi amaçlamaktadır. Bunu sadece uzmanların vereceği konferanslarla değil, atölye çalışmaları, gökyüzü gözlemleri, sanat ve edebiyat çalışmalarının yanı sıra, hazırlanan oyunlarla da destekleyerek etkinliği hemen her yaştan kişiye hitap eden bir şenliğe dönüştürmeyi amaçlamaktadır.

Tübitak tarafından desteklenen bu projeye ‘Ay Hareketlerinin Modellenmesi’ atölyesine bu sene öğrencilerimle  beraber katılarak, çalışmalara katkıda bulunduk ve bilimin büyülü yolculuğuna bir macera daha eklemiş olduk.

Gezimizin 2. Günün de öğrencilerimizle Bursa Bilim Merkezine giderek deney alanlarında yüzlerce bilimsel deneyi öğretmenleri eşliğinde yapıp eğitici-öğretici aynı zamanda eğlenceli saatler geçirdik.